Programs

Girls Team News


2017 Regionals Results (top 10)

LEVEL 10
Elinor Rogers (Jr F) Bars 6th
 
LEVEL 8
Paige Lingo (Sr A) All Around 1st, Beam 1st, Bars 1st, Vault 5th
Sophia Housand (Sr A) All Around 2nd, Beam 3rd, Bars 5th, Vault 5th, Floor 5th
Niya Joshua (Sr D) All Around 1st, Bars 1st, Beam 1st, Vault 6th
Violet Fanara (Jr E) Bars 1st, All Around 3rd, Beam 5th, Floor 9th

 

2017 State Champions (top 3)

LEVEL10
Rose Fanara (16) All Around 3rd, Floor 3rd (Qualified for Regionals)
Anneliese Koenig (11-12) Bars 3rd
LEVEL 9
Lillian Aune (12) Floor tied 2nd

LEVEL 8
Violet Fanara (12-Sr) All Around 1st, Bars 1st, Beam 1st (Qualified for Regionals)
Niya Joshua (14-Sr) All Around 2nd, Floor tied 2nd, Bars 3rd, Beam 3rd (Qualified for Regionals)
Ashley Young (15) Bars 1st, Floor 1st (Qualified for Regionals)
Qualified for Regionals
Paige Lingo
Sophia Housand

LEVEL 7
Caelyn Luebke (11-Sr) All Around 1st, Vault 1st, Bars 2nd, Beam 2nd
Haylee Anatol (10) All Around 1st, Vault 1st, Floor 1st, Bars tied 2nd, Beam 3rd
Keagan Habina (13-Sr) Vault 2nd, Floor 2nd

LEVEL 6
Gabby Henning (12-Jr) Floor 1st, Vault 2nd, All Around 3rd
Samantha Tollefson (14) Vault 1st, Beam 1st, Floor 3rd
 
LEVEL 5
Raquel Simmons (9) 1st vault, 1st floor, 2nd all around
Jazzalyn Burke (11-Sr) 3rd vault
Addison Fisher (12-Sr) 2nd bars, 3rd beam
 
LEVEL 4
Sofia Parker (9-Jr1)- 1st all around, 1st vault, 1st bars, 2nd beam, 2nd floor
Abby Kovats (10-Sr1)- 1st all around, 1st beam, 1st floor, 2nd vault, 2nd bars
Lizzy Niesent (8-Jr)-1st all around, 2nd vault, 2nd bars, 2nd beam, 2nd floor
Kailey Hoisington (9-Jr2)-1st all around, 1st vault, 1st bars, 1st floor
Kealani Daniels (10-Jr3)-1st beam, 2nd all around, 2nd bars, 3rd vault, 3rd floor
Peyton Jellison (10-Sr3)- 1st all around, 1st beam, 2nd vault, 2nd floor
Camden Miles (8-Sr)-2nd beam, 3rd all around
London Jones (9-Jr2)- 1st beam, 2nd all around, 2nd bars
Lily Woof (11-Jr1)- 1st all around, 2nd vault, 3rd bars, 3rd beam
Catlin Horn (10-Sr3)- 1st vault
Abigail Alexander (8-Sr)- 3rd floor
Jasmine Coogler (10-Jr3)-2nd floor, 3rd bars
 
LEVEL 3
Melanie Noordyk (7-Jr2)- All Around 1st, Vault 1st, Bars 1st, Beam 1st Floor 3rd
Ava Lengle (9-Sr1)- All Around 1st, Bars 1st, Beam 1st, Floor 1st, Vault 2nd
Shaniyah Smith (7-Sr1)- All Around 1st, Vault 1st, Bars 1st, Floor 1st, Beam 2nd
Elizabeth Smith (8-Jr2)- Beam 1st, Floor 1st, All Around 2nd, Bars 2nd, Vault 3rd
Kaya Gaston (8 Jr-1)- All Around 1st, Vault 1st, Floor 1st, Bars 2nd
Megan Kovats (7-Jr1)- All Around 1st, Vault 1st, Beam 1st, Bars 2nd, Floor 2nd
Charleigh Bullock (6)- All Around 1st, Bars 1st (10.0), Beam 1st
Bailey Traves (8-Sr4)- All Around 1st, Beam 1st, Bars 2nd, Floor 2nd
Janiya Norwood (10-Jr1)- All Around 1st, Vault 1st, Beam 1st, Bars 2nd, Floor 2nd
Lorelei Hudson (7-Jr2)- Vault 2nd, Beam 2nd, Floor 2nd, All Around 3rd
Destiny Lewis (8-Jr4)- Vault 1st, Floor 1st, All Around 2nd, Beam 3rd
Danielle Tompkins (9-Sr3)- Floor 2nd, Bars 3rd
Laylee Pollock (7-Sr2- Beam 1st, Vault 2nd, All Around 3rd
Samantha Wojciechoswki (10-Sr1)- Beam 3rd
Clara Pereira (7-Sr1)- Beam 3rd
Marleigh Haynes (7-Sr2)- Bean 2nd
Sophie Ayre (9-Jr2)- Bars 3rd
Thancat Ho (11-Jr2)- Vault 3rd
Kennedy Fisher (9-Sr2)- Beam 2nd
Hope Shultz (11-Jr2)- Beam 3rd
 
XCEL DIAMOND
Chloe Bullock (12-13) All Around 1st, Bars 1st, loor 1st, Vault 2nd, Beam 3rd
Casey Meinert  (17) All Around 1st, Bars 1st, Floor 1st
Alley Arnold (12-13) Beam 1st, All Around 2nd, Floor 2nd, Bars 3rd

 

XCEL PLATINUM
Kayleigh Turner (14 Sr) All Around 1st, Bars 1st, Beam 3rd, Floor 3rd
Kaitlyn Biecker (14-Jr) All Around 2nd, Floor 2nd, Vault 3rd, Bars 3rd
Maya Moffett (13-Sr) All Around 1st, Bars 1st, Floor 2nd
Rachel Turman (14-Jr) Floor 1st, Vault 1st
Megan Straightiff (13-Jr1) All Around 1st, Beam 1st
Gianni Morgan (13 Jr2) Vault 3rd
 
XCEL GOLD
Madison Harris-Bowman (12-Jr3) All Around 2nd, Vault 2nd, Bars 2nd, Floor 2nd
Shannon Alexander ( 10 Jr1) Beam 1st, All Around 2nd, Floor 2nd
Maeve Dorrier (9) All Around 1st, Beam 1st, Floor 1st
Sydney Gouldman  (14 Sr1) Bars 2nd, Floor 3rd
Lydia Noordyk (11-Jr2) All Around 2nd, Beam 2nd
Emma Isidro (10-Jr2) Beam 3rd
Serena Singh (13-Jr2) Bars 3rd

 

XCEL SILVER
Mali Madison (12-Sr1) All Around 1st, Vault 2nd, Bars 2nd, Beam 2nd, Floor 2nd
Reese Wilson (11-Jr2) Floor 1st, All Around 2nd, Beam 2nd
Addison Orlando (9-Sr) Beam 1st, Floor 2nd
Emilie Seay (12-Jr) Beam 1st, All Around 2nd, Bars 3rd
Mackenzie Decker (12-Sr1) Beam 3rd
 
XCEL BRONZE
Aryanna Santiago (9-Sr1) 3rd Vault
Evelyn Sells (8-Sr1) 1st Bars, 3rd Beam, 3rd All Around
Aryn Massey (7-Sr2) 1st Vault, 2nd Bars, 3rd All Around
Rinyah Jarrett (10-Jr1) 3rd Bars, 2nd Floor, 1st All Around
Mia Serrano (8-Jr2) 1st Floor